MESAİ SAATLERİ HAKKINDA

MESAİ SAATLERİ HAKKINDA

Ankara Eczacı Odası yaptığı duyuruda mesai saatlerinin normalleşme süreci kapsamında eski haline geri döneceğini duyurdu.

Görülen o ki İstanbul içinde bu durum çok uzak değil. Mesai saatlerinin saat 18:00 da bitmesi ve Cumartesi günleri nöbetçi eczanelerin hizmet vermesi senelerce uygulamaya konulması gereken bir sistemdi.

Çalışma saatleri bir insanın evinden alıkonulduğu andan itibaren başlar. Ve İstanbul gibi büyük bir şehirde bu durum göz önünde bulundurulduğunda çalışma saati yaklaşık 13 saattir. Ancak kanun olan önermeleri uygulamayı bırakın, illegal mesai saatlerine bile göz yumulmaktadır..

Normal şartlarda ortalama bir insan günde 8 saat uyumalıdır, 8 saat çalışmalı ve kalan 8 saatini kendine ayırmalıdır. Zaten olması gereken, şu salgın sürecinde ki çalışma sistemi bizlerin talebi olan çalışma sisteminden de bir saat fazladır.

Goruluyor ki ilaç hizmetinde bir aksama söz konusu değildir. Gunluk 8 saatlik çalışma insanca yaşamanın hakkıdır.. “Hasta ilaca ulaşamaz” önermesiyle eczanelerin çalışma saatlerinin kısaltılmasına karşı çıkanlara şunu sormak gerekiyor; resmi bayramlar ve uzun tatil süreleri olan dini bayramlarda eczanelerin kapalı olduğu zamanlar hastalarımız ilaçlarını farklı bir yerden mi temin ediyorlar?

Bunu görmeyen, anlamayan, anlamamakta ısrar eden eczacı odalarına ve eczacılara, müsade etmediği öne sürülerek engellediği söylenilen İl Sağlık Müdürlüğü’ne, bu çalışma şartlarını denetlemeyen Çalışma Bakanlığı’na, kural koyucu olan İl Valisine çağrımızdır,

Eczane çalışanları olarak bu hukuksuz ve haksız fiillerin son bulması, adaletli bir mesai saati belirlenmesi ve insanca bir yaşam için mesleğin ve sektörün tüm taraflarından taleplerimiz;

Eczane çalışanlarının haftalık çalışma süresinin kısaltılması, eğer bu mümkün kılınmazsa her eczane çalışanına istisnasız olarak haftada bir gün izin verilmesi husunda eczacı odaları tarafından çağrı yapılması, bu konuda eczane sahibi eczacıların bilinçlendirilmesi, fazla mesai konusunda İstanbul Eczacı Odası resmi internet sitesi ve resmî sosyal medya uygulamalarında duyurulmak üzere kamu spotu hazırlanması, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eczane işçisi çalışma saatlerinin denetlenmesi ve bu hususun yasal alt yapısının uygun hale getirilmesi şeklindedir.

Unutmayalım, aynı gemideyiz ve güverteyi görmek bizlerin de hakkı.

İSTANBUL ECZANE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. MUSTAFA BAŞ dedi ki:

    sadece kınıyoruz başka yaptığımız hiçbirşey yok..

  2. CAN dedi ki:

    İstanbulda binlerce eczacı teknisyeni arkadaşlarımız var online olarak imza kampanyası yapalım çalıştığı yerin adını kendi ad soyadını yazsın e imza atılsın İETD temsili heyetle gidip İstanbul Ecz odasına İl sağlık Müdürlüğüne ve Çalışma Bakanlığına verilsin emin olun bütün eczacı tek. arkadaşlarımız destek verir bir şey olur yada olmaz sesimiz duyulmalı ama iyi çalışmalar.

BİR YORUM YAZ

WhatsApp chat