MESAİ SAATLERİ HAKKINDA

MESAİ SAATLERİ HAKKINDA

Ankara Eczacı Odası yaptığı duyuruda mesai saatlerinin normalleşme süreci kapsamında eski haline geri döneceğini duyurdu.

Görülen o ki İstanbul içinde bu durum çok uzak değil. Mesai saatlerinin saat 18:00 da bitmesi ve Cumartesi günleri nöbetçi eczanelerin hizmet vermesi senelerce uygulamaya konulması gereken bir sistemdi.

Çalışma saatleri bir insanın evinden alıkonulduğu andan itibaren başlar. Ve İstanbul gibi büyük bir şehirde bu durum göz önünde bulundurulduğunda çalışma saati yaklaşık 13 saattir. Ancak kanun olan önermeleri uygulamayı bırakın, illegal mesai saatlerine bile göz yumulmaktadır..

Normal şartlarda ortalama bir insan günde 8 saat uyumalıdır, 8 saat çalışmalı ve kalan 8 saatini kendine ayırmalıdır. Zaten olması gereken, şu salgın sürecinde ki çalışma sistemi bizlerin talebi olan çalışma sisteminden de bir saat fazladır.

Goruluyor ki ilaç hizmetinde bir aksama söz konusu değildir. Gunluk 8 saatlik çalışma insanca yaşamanın hakkıdır.. “Hasta ilaca ulaşamaz” önermesiyle eczanelerin çalışma saatlerinin kısaltılmasına karşı çıkanlara şunu sormak gerekiyor; resmi bayramlar ve uzun tatil süreleri olan dini bayramlarda eczanelerin kapalı olduğu zamanlar hastalarımız ilaçlarını farklı bir yerden mi temin ediyorlar?

Bunu görmeyen, anlamayan, anlamamakta ısrar eden eczacı odalarına ve eczacılara, müsade etmediği öne sürülerek engellediği söylenilen İl Sağlık Müdürlüğü’ne, bu çalışma şartlarını denetlemeyen Çalışma Bakanlığı’na, kural koyucu olan İl Valisine çağrımızdır,

Eczane çalışanları olarak bu hukuksuz ve haksız fiillerin son bulması, adaletli bir mesai saati belirlenmesi ve insanca bir yaşam için mesleğin ve sektörün tüm taraflarından taleplerimiz;

Eczane çalışanlarının haftalık çalışma süresinin kısaltılması, eğer bu mümkün kılınmazsa her eczane çalışanına istisnasız olarak haftada bir gün izin verilmesi husunda eczacı odaları tarafından çağrı yapılması, bu konuda eczane sahibi eczacıların bilinçlendirilmesi, fazla mesai konusunda İstanbul Eczacı Odası resmi internet sitesi ve resmî sosyal medya uygulamalarında duyurulmak üzere kamu spotu hazırlanması, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eczane işçisi çalışma saatlerinin denetlenmesi ve bu hususun yasal alt yapısının uygun hale getirilmesi şeklindedir.

Unutmayalım, aynı gemideyiz ve güverteyi görmek bizlerin de hakkı.

İSTANBUL ECZANE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. MUSTAFA BAŞ dedi ki:

  sadece kınıyoruz başka yaptığımız hiçbirşey yok..

 2. SUAT TAŞKIN dedi ki:

  sana katılıyorum can ama ben 20 senedir bu işin içindeyin bir gün bile bizim odamızdan böyle bir talep görmedik bana göre bu odanın başarısızlığı, birlik olmak için ulaşmak lazım çalışanlara sadece ordan bize gelin katılın demekle olmuyor

  1. RABİA AYGÜN dedi ki:

   Tam olarak ne gerekiyor Suat bey? Dernek yıllardır teknisyenlere deyim yerindeyse kendi haklarının arkasında durmak, gücünü farkettirmek için birlik olmak adına çağrıda bulunmuyor adeta yalvarıyor. Sürekli yayınlar yapıyor, mesai saatleri için kamu spotu videosu hazırladı yaklaşık 70 bin kişi izledi. Ünlü isimler destek verdi kendi şahsi hesaplarında paylaştı. sırf birilerinin ‘aa bizim içinde birşeyler yapıyorlarmış’ diye dikkatini çekmek için. Ama yine uyandıramadık. Yine kimse bende varım diyemedi.

   Bahsedilen imza kampanyaları geçtiğimiz yıllar içinde defalarca kez yapıldı bir değil bir kaç kez. Sosyal medyanın gücünü kullanalım dedik derneğe kayıtlı 2bin kişiye özel smsle destek istedik twitırda gündem olabiliriz diye 15 kişi arasında paylaşımlar yapıldı. Türkiyede 80 bin eczane teknisyeniyiz ve onlar için çalışan birileri var yapacakları tek şey twit atmaktı onu bile imtina ederek yapmadılar.

   Bu derneğin tüm yayın organlarından sürekli yayınlar yapılır. Yöneticilerin biri gider diğeri gelir. Ama bizler böyle devam ettiğimiz sürece ancak hevesli, birşeyler yapmak isteyen insanların hevesi kırılır zamanla pes eder..

BİR YORUM YAZ