Esnafın mesai saatleri tartışmasında eczane örneği

Esnafın mesai saatleri tartışmasında eczane örneği

Habertürk gazetesinden Gülin Yıldırımkaya, Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk'un, esnafın çalışma saatlerinin kısıtlanması önerisini tartışmaya açtı. Koncuk eczanelerin çalışma saatlerini örnek göstermişti

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
Çeşitli kesimlerin değerlendirmesine yer verilen haberde görüşüne başvurulan eski İstanbul Eczacı Odası başkanı Ecz. Zafer Kaplan, eczacıların çok uzun çalışma saatlerinden şikayetçi olduklarını ve cumartesi tatili istediklerini kaydediyor.

Haber şöyle:

POLEMİK: Esnafın da mesai saatleri kısıtlanmalı mı?

KAMU-SEN Başkanı'nın önerisi tartışılıyor: Esnaf keyfine göre istediği saatte dükkân açıp kapatmasın

Gülin YILDIRIMKAYA

Bloomberg HT'de Cumartesi mesaisi önerisini tartışmak üzere konuk aldığımız Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, mesai tartışmasına esnafı da dahil etti. Eczaneleri örnek göstererek, esnafın çalışma saatlerinin de sınırlandırılması gerektiğini belirten Koncuk "İnsanlarımızı bu anlamda keyfine bağlı bırakmak ne derece doğru? Devletlerin bu noktada insan hayatını dizayn etme gibi de bir görevi var. Benzer bir yaklaşım eczacılar için var. Cumartesi, bazı bölgelerde tatil, nöbetçi eczaneler açık. Eczacılara bıraksanız belki pazar günü de açacak. Ama Eczacılar Odası insanca yaşama adına böyle bir düzenleme yapmış. Esnafımız da ailesine zaman ayırabilsin" şeklinde konuştu.

Belki de memur gibi mesaim olmasın diyerek esnaflığı tercih edenlere mesai sınırlaması doğru olur mu? Dünyada esnafın çalışma saatleri devletler tarafından mı belirleniyor? Esnafın dükkânını kaçta kapatıp açacağı kendi arzusuna mı yoksa kurallara mı bağlanmalı? Farklı kesimlerden uzman isimlere sorduk, işte yanıtlar...

 

‘Esnaf istediği saatte dükkan açıp kapatmamalı’

Sosyal Güvenlik Uzmanı FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

ESNAF çalışma saatleri ile ilgili düzenleme yapılması önerisini olumlu karşılıyorum. Çalışanlar için "gün ışığından yararlanma ve cumartesileri de çalışma" önerisi ile ilgili de söyleyeceğim tek şey "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" olurdu. Hükümet bir yandan İş Kanunu'nun 60. maddesine göre, 49 saatten 45 saate düşürülmesini, hatta 4 puan düşürülmesini düşünürken bir de cumartesi günleri mesai başlatılması hükümetin kendisiyle çeliştiğini gösterir. Esnaf konusuna gelirsek, esnafın durumu eczacılar vb. ile kıyaslanınca bir adaletsizlik yaratıyor. Esnaf dükkânını istediği saatte açıp, istediği saatte kapatacağına eczacılar gibi bir düzenlemeye gidilmesi doğrudur. Bu konuda KAMU-SEN Başkanı İsmail Koncuk'un görüşüne katılıyorum, özünde Türkiye'de iyi şeyler yapılmaya çalışılıyor. AB standartlarına girme adına, o ülkeler arasında yer alma adına ben hükümetin çabalarını olumlu buluyorum. Zaten bu Avrupa'da da böyle, dolayısıyla esnaflarla ilgili bu uygulama yapılabilir.

 

'Esnafa '9-5 çalış' demek, iki kaşının ortasından vurmak gibi bir şey'

MÜSİAD Başkanı ÖMER CİHAD VARDAN

MADEM hür teşebbüsten bahsediyoruz, herkesin hür iradeyle iş yapabilme imkânından bahsediyoruz, o zaman esnafın da dükkânını istediği saatte açıp istediği saatte kapatma hakkı olduğunu düşünürüm. Bu benim görüşüm ama esnafa sormak lazım tabii ki. AVM'ler kanunun, bu kanunun içindeki bir gün kapatılsın maddesinin bile geçmediği, kabul görmediği bir ortamda zaten sıkıntı duyan, yaşam mücadelesi veren esnafa "Kardeşim sen otur, dükkânını sabah 09.00'da aç akşam 17.00'de kapat" demek iki kaşının arasından vurmak gibi bir şey. Bunlar memur değillerdir, 9-5 çalışacak adamlar değillerdir. Büyük merkezleri düşünün, akşam 21.00'de evine dönen biri evine ekmek, yoğurt alamayacak mı? Esnaf bizim can damarımızdır.

 

‘Özel sektöre inisiyatif tanımalı, devlet müdahale etmemeli’

Yeditepe Üni. Hukuk Fak. Öğr. Üy., Sosyal Güvenlik Hukuku ve İş Hukuku Uzm. Prof. Dr. ALİ RIZA OKUR

BU önerinin üzerinde düşünülmesi gerekir. Sağlıkla ilgili konularda olduğu kadar rahat olamayız bu konuda. Eczanelerde mecburen nöbet sistemi uygulanıyor ama dükkânlarda böyle bir sorumluluk yok. Özel sektöre mümkün olduğu kadar inisiyatif tanımak, devlet müdahalesinden kaçınmak gerekiyor. Zaten bu alana devlet müdahalesi işin özüyle bağdaşmıyor. Biz bu alanda da devlete yetki verirsek nerede nasıl kullanacağı belli olmaz ki!

 

‘Esnaf keyfinden çalışmıyor, üç kuruşa muhtaçlar’

Eski İstanbul Eczacı Odası Başkanı ZAFER KAPLAN

ESNAFLARA öneriliyor eczacıların uyguladığı sistem ama biz de kendi mesai saatlerimizden şikayetçiyiz! Çok uzun bir mesai var, biz cumartesi tatil yapmak istiyoruz. AB ülkelerinde böyle, cumartesi günü çalışan yok. Cumartesi günleri nöbetçi eczaneler bıraksınlar, insanlar iki gün tatil yapsın. Her gün 9'da açıp 19.30'da kapatıyoruz, buna can dayanmıyor. Biz bu şartlardan memnun değiliz ama esnaf da bizim şu an şikayet ettiğimiz bu şartları istemez, kabul etmezler. 7/24 çalışan esnaf var, Türkiye'de küçük esnafın durumu çok kötü, perişanlık var. Örneğin berberler pazar günü bile çalışıyor. Berberler Odası var ve pazar günü tatil yapmak istiyorlar, üyelerine de bu konuda baskı yapıyorlar ama üyeler 3 kuruş daha fazla kazanmak için pazar günü bile dükkanlarını açıyorlar.

İnsanlar geçim sıkıntısı olmasa tatillerini daha bilinçli şekilde talep ederler fakat geçim sıkıntısı, masrafları karşılayamama endişesi insanları sınırsız çalışmaya yönlendiriyor. İstedikleri için değil. İnsani şartlar olarak sunulan eczacıların çalışma şartlarının da iyileştirilmesini istiyoruz. Normal ücretli çalışanlar gibi iki gün dinlenmek istiyoruz. Bizim bir de ayda iki gün 24 saat nöbetimiz var. Bunun bir bedeli de yok; hekimler nöbet tuttuğu zaman ücret alıyor ama biz hiçbir şey almıyor üstüne üstlük yanımızda çalışanlara da ekstra para veriyoruz nöbet günleri. Eczacılar yeni bir planlama bekliyor. Eczacılar arasında kamuoyu yoklaması yapıldığında yüzde 80 cumartesi tatil istiyor. Ama genel esnaf için bu durum ne yazık ki geçerli değil.

 

‘AVM’ler açıkken esnaf kapatsın demek abesle iştigal’

TESK Genel Başkanı BENDEVİ PALANDÖKEN

ESNAFIN çalışma saatlerini kendisinin belirlemesi tabii bir haksız rekabet doğuruyor. Onların da ilgilenmeleri gereken aileleri var, çocukları var... Bir hasta ziyareti için, bir düğün için, bir bayram için gerçekten nöbetçi tutmak çok iyi ama artık günümüzde o uygulamaların sonuna gelindi. Çünkü artık hipergroslar, AVM'ler sabahlara kadar açık. 24 saat açık bir piyasada, yaşamak bizim de hakkımız deme hakkına sahip değilsiniz, işyerinizin anahtarı kendi elinizde olsa bile dükkân sizin değil, müşterinin. Müşterinin hangi saatte, nasıl geleceği belli olmuyor o sebeple mecburen böyle bir uygulamanın yapılması son derece güç. Fakat biz bunu 20 yıl evvel, AVM'ler ve hipergroslar yokken söylüyorduk. Nöbetçi uygulama için Ankara'da bazı semtlerin konseptleri de uygundu. Bu bir kere imarla ilgili bir sorun; kentler kurulurken imarda hangi binaların altında dükkân olacağı, hangisinde olmayacağı, dolayısıyla böyle bir uygulamanın yapılabilmesi için insanların mağdur edilmemesiyle ilgili yasalar da var. Örneğin; 1920'lerde çıkan 1590 sayılı belediyeler yasası vardı, bu günümüzde hâlâ hizmet veriyor. Hanlar, hamamlar, oteller, kahvehaneler, pastane gibi yerler, sakatatçılar, ciğerciler pazar tatili harcını yatırmaz diyor. Ve biz buna dava açmıştık, böylelikle gerçekten de bu dükkânların ruhsat ödememesini sağlamıştık. Bunun gibi birçok problem var. Ama artık bundan böyle tahmin ediyorum ki, bu hukuk kurallarında böyle bir düşünceyi söylemek bile abesle iştigal olur. Ama memurlar için gün ışığından istifade ile ilgili, onların koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili, çalışma saatleri ile ilgili düzenleme bizim açımızdan tabii ki daha faydalı. Erken paydos turizm sektörü için, alışveriş merkezleri için, esnaf için bir dezavantaj ama memurların erken işten çıkması ekonomiyi canlandıracak bir etken. O anlamda mesai saatleri düzenlemesine katılıyorum ama esnaf saatlerinin düzenlenmesi rekabetçi piyasada zor gözüküyor.

                                                                                                                                    HAVAN HABER 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 5237 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.O. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]