21/Aralık/2014, 00:02 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

Reçeteler kontrol altına alınıyor

Reçeteler kontrol altına alınıyor

Reçete Bilgi Sisteminin işlerliği artırılacak

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +


Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte, Reçete Bilgi Sisteminin işlerliği artırılarak, akılcı ilaç kullanımı konusunda il bazında değerlendirmeler yapılacak, tüm hekimlerin reçeteleri kontrol edilecek.

Hekimlere yazdıkları çeteler hakkında bilgi verilecek, riskli olduğu tespit edilen ilişkiler ve işlemler için uyarı, cezai işlem şeklinde bir mekanizma oluşturularak, işletilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve program koordinatörlüğünü Kalkınma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının yürüttüğü Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planı’nda, sağlık harcamalarının etkinleştirilmesi başlıklı bölümde, akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılacağına dikkat çekildi.

Eylem Planı’na göre, Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda yapılacak çalışmalar kapsamında, akılcı ilaç kullanımına ilişkin bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek.

Akılcı ilaç kullanımına ilişkin sempozyumlar, çalıştaylar ve kampanyalar düzenlenecek. "www.akilciilac.gov.tr" web sitesinden ve sosyal medya üzerinden bilgi paylaşımı sürdürülecek ve bilgilendirme amaçlı materyaller hazırlanacak.
 
Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla velilerin ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi sağlanacak. Ürün tanıtım elemanlarına yönelik akılcı ilaç kullanımı konusunu da içeren yeterlilik eğitimi verilecek, sağlık hizmet sunucularına yönelik akılcı ilaç kullanımı eğitimleri tertip edilecek.

Çalışmalarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ilaç sektörü ile birlikte çalışacak.

-Reçete Bilgi Sisteminin işlerliği artırılacak

Öte yandan, bu kapsamda akılcı ilaç kullanımına yönelik izleme ve değerlendirme faaliyetleri yürütülecek.

Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda SGK ile birlikte yapılacak çalışmalar kapsamında, Reçete Bilgi Sisteminin işlerliği artırılacak, akılcı ilaç kullanımı konusunda il bazında değerlendirmeler yapılarak, tüm hekimlerin reçeteleri kontrol edilecek.

Hekimlere kendi reçeteleriyle ilgili bilgilendirme yapılacak ve yıllık değerlendirme sonuçları raporlanacak. Hekimlerin kendi reçetelerine ilişkin bilgilendirilmelerine ek olarak, riskli olduğu tespit edilen ilişkiler ve işlemler için uyarı, cezai işlem şeklinde bir mekanizma oluşturularak, işletilecek.


AA

Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 3469 defa okunmuştur.


Etiketler : sgk, reçete, aile-hekimi, izlenecek,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.035 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]