Eczanelerimizin Önüne Konulan İbareli Flamalar Hakkında

Eczanelerimizin Önüne Konulan İbareli Flamalar Hakkında

Bazı eczacılarımızın eczanelerinin önünde eczane yazılı flamaları bulundurduklarına yönelik şikayetler ulaşmaktadır.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
 
197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ve Eczaneler ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğimizde eczanelerimizin fiziki koşulları ile birlikte Deontoloji Tüzüğümüzde deontoloji bakımından uymamız gereken ilke ve kurallar belirlenmiştir.

 

Buna göre yönetmeliğimizin aşağıdaki 17. Maddesinde eczanelerimizden sağlık hizmeti alacak vatandaşlarımızın eczanelerimizi bulmasını sağlayacak ve eczane ibaresinin nerede ve nasıl bulunması gerektiği açıkça ifade edilmiştir. Madde şöyledir:

 

Madde 17 - (Değişik fıkra: 09/12/2004 - 25665 S. R.G. Yön./3. md.)(*) Eczanelerin görülebilir cephelerinden en az birine, eczanenin adını gösterir ışıklı veya ışıksız levha konulur. Ayrıca eczanenin sahip ve mesul müdürünün adı ve soyadı, rahatça okunabilecek şekilde vitrin camına yazılır.

 

(Değişik fıkra: 06/03/2007 - 26454 S. R.G. Yön./1. md.)(**) Eczanelerin dış cephesine, asgari ve azami ebatları ile renkleri Türk Eczacıları Birliğince belirlendikten sonra Sağlık Bakanlığınca uygun görülecek standartlarda, iki cepheden kolayca görülecek yükseklikte, görüntü kirliliğine ve haksız rekabete yol açmayacak, çevreyi rahatsız etmeyecek, reklam izlenimi oluşturmayacak özellikte olmak kaydıyla "E" logolu ışıklı levha konulur.

 

Maddede de eczanelerimizi tanıtacak ve bulunmasını sağlayacak unsurların ışıklı veya ışıksız levhaların olduğu ve bunlarında eczanelerimizin görülebilir cephelerinden en az birine konulacağı kesin bir dille belirtilmiştir.Bu nedenle yönetmelik maddesinde belirtilmeyen eczane yazılı flamaların ve benzeri materyallerin eczanelerimizin önüne ya da başka herhangi bir  mahalline konulmaması ve kullanılmaması hususuna uyulması gerektiğini, aksi halde yasal işlem yapılmak zorunda kalınacağının bilinmesini tüm meslektaşlarımıza önemle hatırlatıyoruz.

 

                               
                                                               İstanbul Eczacı Odası  Yönetim Kurulu
 
 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1886 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.O. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]