22/Aralık/2011 - Anasayfa // Sgk Duyuru Haberi yazdır

İTS de İkinci Faz Yılbaşında Başlıyor

İTS de İkinci Faz Yılbaşında Başlıyor

Dikkat

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
Yılbaşından itibaren İlaç Takip Sistemi’ne ecza depolarının da dahil olması ve eczanelerimize gönderdikleri ilaçları İlaç Takip Sistemi’ne bildirmesi uygulamasına başlanılacak olup, uygulamanın başlangıcına çok kısa bir süre kaldığı için sendikamız yönetim kurulunca yetkililerle görüşülerek sistemin nasıl işleyeceği hakkında bilgi edinilmiştir.

Yeni başlayacak uygulama ile ecza depolarından gelen ilaçlar için eczaneler tarafından kullandıkları eczane programı aracılığıyla mal alım bildirimi yapılmasına başlanılacaktır.

1 Ocak 2012 tarihinde başlayacak uygulamada 2011 yılı ve öncesi üretim tarihi olan ilaçlar için eczanelerce mal alım bildirim zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla, mevcut eczane stoklarının da İTS’ye bildirim yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ancak; uygulamaya başlanacak olan düzenlemeye göre 2012 yılı üretim tarihli ilaçların mal alım bildiriminin eczaneler tarafından yapılması zorunludur. 01.01.2012 tarihinden itibaren üretilen ilaçların mal alım bildirimi yapılmadığı takdirde İTS sistemi bu ilaçların satışına izin vermeyecektir. Mal alım bildirimleri 1 Ocak 2012 den itibaren ecza depolarının da dahil olacağı sistemle eczane paket programları üzerinden bilgisayar ortamında karekodlu olarak yapılacaktır.

Yeni uygulamada 01.01.2012 tarihinden itibaren ecza depoları 2012 üretim tarihi olan ilaçları karekodlu olarak İTS ye bildirip eczaneye göndereceklerdir.

Eczanelerin paket programları kullanarak gelen depo faturalarını sistemlerine aktarmaları ve karekodlarını kontrol ettikten sonra kayıt etmeleri yeterli olacaktır. Bu işlem yapıldığı zaman gelen ürünler eczane stoğuna kayıtlı hale gelecektir. Dolayısıyla bu ilaçların satışında herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Karekodu bulunmayan (soğuk zincir ilaçlarının) 2012 yılında da karekod mecburiyeti yoktur. Dolayısıyla alımında ve satımında bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ancak karekodu olan soğuk zincir ilaçlarının karekodlu olarak işlem yapılması zorunludur.

Eczanelerimizde peşin olarak satılan karekodlu ilaçların(alım bildirimleri yapılmamış dahi olsa) satışının İTS ye bildirim zorunluluğu 16 Mayıs 2010 tarihinden bu yana sürmektedir. Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre ecza depolarının İTS satış bildirimi , eczanelerin de alım bildirimi yapması uygulamasına geçişte herhangi bir sorun yaşanması beklenmemekle birlikte, İlaç Takip Sistemi ile ilgili olarak yaşanabilecek her türlü sorun yetkililere iletilmiş olup, sistemle ilgili olarak yaşadığımız sorunların çözümü için gerekli altyapı çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğu bildirilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

TEİS YÖNETİM KURULU
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 4026 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sgk Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]