ADALETLİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

ADALETLİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

Türkiye’de eczane çalışanlarının çalışma sürelerinin pek çok yerde 10-12 saate yaklaştığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu karışıklığın, sorumlularca, hem eczanenin kazancını etkilemeyecek hem de gerek eczacı ve gerekse çalışanlarının tatil ve dinlenme haklarını koruyacak şekilde katılımcı bir yaklaşımla çözümlenmesi ihtiyacı önem kazanmıştır.

İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği Yönetim Kurulunun 18/06/2019 tarihinde aldığı karar neticesinde Adaletli Çalışma Komisyonu kurulmasına karar verilmiştir.

Derneğimiz Onursal Başkanı Sn. Niyazi Genç başkanlığında komisyon üyeleri:
İmdat Yener Yenikurtuluş, Önder Doğan Doğanay, Suat Saydam ve Ahmet Demirbaş olarak belirlenmiştir.Amacımız;
Cumartesi tatili ve mesai saatlerinin düşürülmesinin bu güne kadar yapılan çalışmalar neticesinde mümkün olmayacağı göz önünde bulundurularak, haftada 6 gün günlük 10 saat çalışan tüm teknisyenlerin haftaiçi bir gün resmi olarak tam gün izinli olunması ve bu formül üzerinden tarafların temsilcileri ile görüşüp çözüm üretilmesi yolunda çalışmalara başlanmıştır.Eczane, dolayısıyla bağımsız çalışan statüsünde olan eczacıların çalışma saatleri kaynağını eczacılık mevzuatından alırken; bağımlı (hizmet akdiyle) çalışan statüsünde olan eczane çalışanlarının çalışma süreleri, kaynağını iş mevzuatından almaktadır. Çalışma saatleri, 6197 sayılı temel eczacılık yasasında değil 6643 sayılı TEB yasasının 20. maddesinde nöbet üzerinden dolaylı bir düzenlemeye sahiptir. Burada doğrudan çalışma saatleri değil, tatil ve nöbet gün ve saatlerinin eczacı odalarınca tespitine dönük bir düzenleme söz konusudur. Dolayısıyla eczane çalışma saatleri eczacı odalarınca dolaylı olarak belirlenmekte, ancak nöbet, tatil gün ve saatleri; sadece eczacı odalarının inisiyatifine bırakılmamakta, il sağlık müdürlüklerinin onayına da bağlanmaktadır.

Fevzi Çakmak / Eczacının SesiEczane çalışanlarının, çalışma süresini eczaneye uydurmak doğru bir bakış açısı değildir. Eksik olan, eczane çalışma saatlerinin, hem eczacıyı hem eczane çalışanlarını düşünerek düzenlenmesi zorunluluğudur. Çalışanlar açısından olaya bakıldığında 4857 sayılı iş kanunu günde sekiz saat haftada kırkbeş saat çalışmayı esas almaktadır.Meslektaşlarımız ise haftada altmış saat çalışmaktadır.

Bu durum zaman zaman mahkemelere taşınmakta ve her iki taraf içinde huzursuzluğa sebep olmaktadır. Yıllardır süre gelen mahkeme sonuçları ve ödenen tazminatlar göz önünde bulundurarak çalışanlarının çalışma saatleri ve biçimlerini yeniden düzenlemek eczacı örgütleri olarak, eczacı olarak zorunluluktur.

Tüm çalışamalar, resmi başvurular, alınan cevaplar ve yol haritası web sitemiz üzerinden düzenli olarak paylaşılacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Önder Doğan DOĞANAY dedi ki:

    ”İnsanın özgürlüğü,kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.”Bunu Jean Paul Sartre söylemiş.İstediklerinizi yapamamak nasıl bir şey?Kendin söyle ve kendin dinle değil mi?Giriş cümlesinde ki alıntıyı lütfen çok iyi okuyun.Anlayın ve kafa yorun.Eğer size yapılanlara karşı tavır almıyor ve kabulleniyorsanız.Diyecek bir sözüm yok.Yok,eğer ben böyle düşünmüyorum ve kabul etmiyorum derseniz;buyurun size mücadele alanı.Yazmakta bile imtina ediyorsunuz.Örgütlü olduktan sonra hiç bir güç bizi yenemez.

  2. selim ersoy dedi ki:

    e tamam duyuralım ne yapılması gerekiyosa yapalım.bu yazıdan çoğu kişinin haberi yoktur ben 18 gün sonra gördüm.

  3. imza veya anket katılım açısından daha yüksek olabilir.

  4. SEMA dedi ki:

    Hafta sonu için yazık günah değil mi tüm gün açık olması yarım gün olsun her kez işine gücüne baksın ailemizle kendi şahsi işlerimizle ilgilenelim çok zor bir şey istemiyoruz sadece yarım gün olsun lütfen 3 günlük dünya bırakın 1.5 gün vakit ayıralım

BİR YORUM YAZ

WhatsApp chat